Wiara zmienia historię
Jan Paweł II rozumiał, że Kościół musi wrócić do nawracania kultury
Rz: Z perspektywy siedmiu lat, jakie minęły od śmierci Jana Pawła II, lepiej widać jego pontyfikat. Co dostrzega pan w nim wyraźniej?
George Weigel: Coraz bardziej jasne staje się to, że pontyfikat Jana Pawła II był punktem zwrotnym w historii Kościoła. Papież wprowadził Kościół w nowy rodzaj doświadczenia, który nazwał nową ewangelizacją. Oznacza ona, że Kościół sam siebie uważa za misję i każdy chrześcijanin powinien być oceniany według tego, jak tę misję realizuje. Jan Paweł II dopełnił w ten sposób pracę, którą zapoczątkował Sobór Watykański II i nadał uchwałom soborowym autorytet interpretacji. W 50. rocznicę rozpoczęcia soboru musimy patrzeć na papieża jako człowieka, który dał nam klucz do zrozumienia soboru. Sobór był wyjątkowy wśród 21 powszechnych soborów w tym sensie, że sam nie dał kluczy do interpretacji swoich tekstów: nie zdefiniował żadnych dogmatów, nie potępił żadnej herezji, nie zalegalizował prawa kościelnego, nie napisał katechizmu ani wyznania wiary. Mamy 16 dokumentów soboru, ale nie ma klucza, jak do niego dotrzeć. Myślę, że całe oficjalne nauczanie Jana Pawła II dało nam klucz do rozumienia dokumentów soboru.
Ten klucz przez część katolików, i to z różnych stron, jest jednak krytykowany?
Oni nie mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta