Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Także wierzyciel może wszcząć postępowanie spadkowe

16 października 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Łebek

Spadkobierca ma możliwość odrzucenia spadku, unikając w ten sposób obciążenia się długami innej osoby

Po śmierci dłużnika wierzyciel napotyka często przeszkody na drodze do odzyskania należności od jego spadkobierców. By zrozumieć sposób, w jaki działa mechanizm stosowany w tym obszarze prawa, należy przyjrzeć się kilku podstawowym pojęciom z zakresu prawa spadkowego. Ogólnie rzecz biorąc, kwestie spadków regulowane są przepisami art. 922–1088 kodeksu cywilnego.

W kodeksie nie znajdziemy jednak definicji spadku. W oparciu o art. 922 § 1 k.c., który stanowi, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, możemy ustalić, że spadkiem jest ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego.

Generalnie chodzi tu o prawa i obowiązki zmarłego, mające charakter majątkowy oraz wynikające ze stosunków cywilnoprawnych. Kwestia majątkowego charakteru jest dosyć problematyczna. O ile w sposób oczywisty rozumiemy pod tym pojęciem wierzytelności i długi spadkodawcy, wyrażone w jednostkach pieniężnych, o tyle powstają wątpliwości co do wierzytelności (względnie długów), wyrażonych w sposób niepieniężny. Nas interesują jedynie te pierwsze.

Art. 925 k.c. stanowi, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Przez otwarcie spadku rozumieć należy po prostu śmierć spadkodawcy. Z punktu widzenia wierzyciela to właśnie ustalenie kręgu spadkobierców jego dłużnika zazwyczaj stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9362

Wydanie: 9362

Spis treści
Zamów abonament