Pracownik nie zawsze wyjedzie na wakacje w wybranym czasie
Szef przesuwa podwładnemu zaplanowany urlop, gdy jego obecność jest konieczna w zakładzie, np. musi usunąć awarię systemu komputerowego
Termin urlopu wypoczynkowego etatowca można przesunąć nie tylko na jego wniosek umotywowany ważnymi przyczynami (art. 164 § 1 k.p.). Jest to też dopuszczalne ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, gdyby absencja podwładnego miała poważnie zakłócić tok pracy. Przewiduje to art. 164 § 2 k.p.
Jakie powody
To pracodawca ocenia okoliczności uzasadniające zmianę czasu wakacji, ale mają to być jedynie ważne względy dla organizacji pracy. Będzie to np. niezapowiedziana kontrola, w trakcie której powinien być obecny pracownik mający wtedy zaplanowany urlop, albo choroba innego podwładnego.
Przykład
Pani Klaudia, kierowniczka działu księgowości, 1 października miała rozpocząć urlop wypoczynkowy. Tego dnia jednak z powodu choroby nie pojawiła się w pracy jej zastępczyni. Tylko one zaś były uprawnione do wypłaty kontrahentom spółki wynagrodzenia, które zgodnie z umowami do 2 października miało znaleźć się na ich koncie pod rygorem
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta