Tusk atakuje Kaczyńskiego Keynesem
Nowa strategia gospodarcza Tuska stawia w bardzo kłopotliwym położeniu Prawo i Sprawiedliwość. PO wchodzi na pole zajmowane dotąd przez ugrupowanie Kaczyńskiego – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
Keynesistowski „plan Tuska" można interpretować na wiele sposobów. Można uznać, że jest to po prostu czysty PR, że mamy do czynienia wyłącznie z rozpaczliwą próbą przełamania zabójczego dla rządzącej partii sondażowego trendu. Dodajmy, że w momencie, w którym piszę te słowa, ta próba wygląda raczej na nieudaną – bo badania TNS Polska wykazują, że po wygłoszeniu przez premiera drugiego expose odsetek zapowiadających głosowanie na PiS wzrósł, a nie zmalał.
Ktoś mógłby założyć, że chodzi przede wszystkim o świadome przygotowanie mechanizmów i struktur korupcjogennych, bo wykreowany przez państwo ogromny strumień pieniędzy można przecież ze spółki Polskie Inwestycje skierować przede wszystkim do firm „zaprzyjaźnionych" albo też takich, które potrafią odwdzięczyć się tym politykom czy urzędnikom, którzy podejmowali decyzje o kierunku przepływu funduszy.
Reorientacja
Można też uznać, że chodzi mniej o objawy wdzięczności wobec konkretnych, rozumianych personalnie decydentów, a bardziej o strukturalne wzmocnienie pozycji Platformy w sferach gospodarczych. Tym tropem poszedł Marek Magierowski, zadając na łamach „Rz" retoryczne pytanie: „polscy biznesmeni zapałają wielką miłością do rządu Tuska, bo kto chciałby wchodzić w konflikt z władzami, które mogą, ale i nie muszą, przyznać pół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta