Jaki VAT przy dostawie łańcuchowej
Jeżeli towar jest przedmiotem dwóch następujących po sobie dostaw między różnymi podatnikami, ale tylko jednego transportu wewnątrzwspólnotowego, mogą być problemy z ustaleniem czynności, do której należy go przypisać
Do transakcji (dostawy) łańcuchowej dochodzi wówczas, gdy w wyniku zawarcia wielu umów pomiędzy kilkoma (co najmniej trzema) partnerami handlowymi jeden towar dostarczany przez pierwszego z przedsiębiorców jest wysyłany lub transportowany bezpośrednio do ostatniego (finalnego) podmiotu.
W efekcie w sensie prawnym dochodzi do wielu dostaw tego samego towaru pomiędzy kolejnymi uczestniczącymi w obrocie kontrahentami, bowiem wszystkie występujące na poszczególnych szczeblach podmioty gospodarcze są zobowiązane do rozliczenia dostawy towaru na rzecz kolejnego nabywcy.
Jednak fizycznie dostawa jest realizowana poprzez jedną wysyłkę (transport) dokonywaną od pierwszego kontrahenta bezpośrednio na rzecz finalnego podmiotu występującego w takiej łańcuchowej dostawie.
Co na to polskie przepisy
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, stosownie do art. 7 ust. 1 tej ustawy, za dostawę towarów przyjmuje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (z uwzględnieniem wyrażonych treścią tego przepisu szczególnych przypadków uznawanych za omawianą dostawę).
Zatem według przytoczonych przepisów ustawy o VAT powstaje zasadne pytanie o kwalifikację dostawy łańcuchowej, tj. dostawy faktycznie dokonywanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta