Aneks nie wystarczy, by obniżyć pensję
Gdy podwładny nie godzi się na pogorszenie warunków pracy, można je zmienić w trybie wypowiedzienia zmieniającego. Niektórzy w ten sposób modyfikują angaż bezterminowy na okresowy. Ale ten manewr jest skuteczny pod warunkiem, że zatrudniony nie odwoła się do sądu
Choć przepisy gwarantują podwładnemu dochowanie określonych zasad przy angażowaniu, to zaproponowane mu przez szefa warunki nie muszą trwać wiecznie. Przełożony ma prawo je określić inaczej. Dotyczy to np. podwyżki pensji czy awansu na inne stanowisko. Przyjmuje się jednak, że to, co zmienia się na lepsze, wprowadza się w aneksie do dotychczasowej umowy o pracę.
W trudnych czasach codziennością są jednak sytuacje odwrotne. Oszczędności wymuszają na pracodawcach uszczuplanie personelowi poborów i przywilejów. Wtedy konieczne jest wypowiedzenie lub porozumienie zmieniające.
Sąd Najwyższy w wyroku z 18 maja 1978 r. (I PRN 40/78) podkreślił, że zmiana warunków płacy wymaga uprzedniego wypowiedzenia tylko wtedy, gdy dotyczy uzgodnionych w umowie o pracę warunków istotnych oraz pogarsza sytuację pracownika. Trudno raczej oczekiwać, że podwładny dobrowolnie przystanie na ubytek pensji czy pogorszone warunki pracy.
Jak wręczyć takie wypowiedzenie, aby nie popaść w konflikt z przepisami i nie pogarszać i tak zapewne nie najlepszej atmosfery w firmie spowodowanej poważnymi zmianami?
Wszyscy, czy tylko niektórzy
Sposób postępowania pracodawcy zależy od tego, jak wiele osób ma być objętych modyfikacjami. Jeśli dotyczy to pojedynczych przypadków, warto próbować porozumieć się z podwładnymi. To zapewne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta