Zakazane premie dla akcjonariuszy
Nabywcom różnych akcji oferuje się bonifikaty od rynkowych cen za nabywane od spółki-emitenta usługi lub towary. Jednak dopuszczalność udzielania tego rodzaju bonusów jest co najmniej wątpliwa
W ostatnich latach na polskim rynku kapitałowym coraz częstsza staje się praktyka przyznawania przez spółki-emitentów bonusów akcjonariuszom, którzy zdecydują się na objęcie lub nabycie akcji w ofercie publicznej bądź powstrzymają się od dysponowania akcjami w okresie wskazanym przez spółkę-emitenta.
W przypadku gdy mamy do czynienia z podwyższeniem kapitału zakładowego takiej spółki, działanie takie uznać można za element kosztów podwyższenia kapitału zakładowego, wnoszony w ciężar kosztów finansowych. Inaczej ma się sprawa w przypadku, gdy rzeczone „bonusy" pojawiają się w sytuacji sprzedaży akcji przez akcjonariuszy. Przede wszystkim w transakcjach prywatyzacyjnych.
W praktyce owymi bonusami bywają oferowane nabywcom akcji rozmaitego rodzaju bonifikaty od rynkowych cen za nabywane od spółki-emitenta usługi lub towary. Dopuszczalność udzielania tego rodzaju bonusów jest co najmniej wątpliwa w świetle obowiązującego w Polsce prawa. Co więcej: orzecznictwo sądów polskich z problemem tym uporało się już dawno.
Tak dawno, że współczesna jurysprudencja i orzecznictwo reanimowane ex nihilo po roku 1988 objęły ten dorobek zapomnieniem. Mowa tu o zapomnianym i bezpodstawnie pomijanym w praktyce orzecznictwie przedwojennych sądów, a w naszym, szczególnym przypadku „bonusów", w szczególności o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta