Murowana obniżka stóp
Inflacja we wrześniu nieoczekiwanie przystopowała. Teraz Rada Polityki Pieniężnej nie ma już argumentów, by zwlekać z cięciem – uważają eksperci
Ceny konsumpcyjne wzrosły we wrześniu o 3,8 proc. – podał wczoraj GUS. Informacja nieco zaskoczyła rynek. Większość analityków spodziewała się, że inflacja przyśpieszy do 4 proc. z 3,8 proc. w sierpniu.
– Zaskakujący okazał się spadek cen żywności – już trzeci miesiąc z rzędu. Tymczasem sytuacja na światowych rynkach sugerowała ich wzrost – mówi Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Banku.
– Niższy od naszych oczekiwań okazał się też np. wzrost cen odzieży i obuwia, które zwykle rosną we wrześniu ze względu na nowe kolekcje. Mniej wzrosły też ceny w dziale edukacji w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – wskazuje Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK. – Ale jednocześnie świadczy to, że presja popytowa ze strony konsumentów jest coraz słabsza. Ich chęć zakupów maleje, stąd producenci i usługodawcy nie forsują znacząco wyższych cen.
Zdaniem ekonomistów inflacja wciąż powinna tracić impet.
– Najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach rozpocznie się wyraźny spadkowy trend inflacji, a przed końcem roku spadnie poniżej 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta