O zatrudnieniu emeryta lub rencisty trzeba zawiadomić ZUS
Podjęcie pracy zarobkowej przez takie osoby może spowodować zmniejszenie wysokości pobieranego przez nie świadczenia lub jego zawieszenie. Aby uniknąć zwrotu nienależnych pieniędzy, potrzebna jest bieżąca informacja o przychodach
Aktywny zawodowo emeryt lub rencista ma obowiązki, które określa art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna).
Musi zawiadomić ZUS o podjęciu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby wymienionej w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy emerytalnej, a także o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu.
Zarobki bez znaczenia
Przychody uzyskane z innego tytułu niż zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo pozarolnicza działalność nie wpływają na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń. Dotyczy to przychodu wypłaconego z racji pracy wykonywanej:
- przed miesiącem, od którego przyznano emeryturę,
- po miesiącu, od którego ustało prawo do emerytury,
- w okresie, w którym wypłata świadczenia, zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej, była zawieszona na wniosek emeryta lub rencisty,
- przez emeryta, po osiągnięciu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego (60 lat – kobieta , 65 lat – mężczyzna), począwszy od miesiąca, w którym emeryt ukończył wiek emerytalny.
Na prawo do emerytury lub renty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta