Nobel za teorię gier
W tym roku wyróżniono dwóch amerykańskich profesorów – Lloyda Shapleya i Alvina E. Rotha. Zajmują się m.in. teorią gier, projektowaniem rynku i ekonomią eksperymentalną
Obaj zostali nagrodzeni za „teorię stabilnego dostosowania i wykorzystanie projektowania rynku". Oprócz tych zagadnień zajmują się także ekonomią eksperymentalną.
Prof. Tomasz Żylicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW nie był zdziwiony za ponowne przyznanie ekonomicznego Nobla specjalistom od teorii gier. – Komitet Noblowski bardzo dokładnie przygląda się liście publikacji ekonomicznych, temu jak często jakiś temat jest podchwytywany przez innych naukowców. Tak jest właśnie w przypadku teorii gier. Nie będę zdziwiony, jeśli za kilka lat Nobla otrzymają kolejni ekonomiści specjalizujący się w tej dziedzinie. Zdaniem prof. Żylicza teoria gier ma zastosowanie między innymi w działalności przedsiębiorstw, kiedy trzeba zbadać i przewidzieć działania konkurencji. Czyli w największym uproszczeniu: „jeśli ja postąpię w taki sposób, to co może zrobić moja konkurencja" – tłumaczy zasadę prof. Żylicz.
Ta teoria może zostać rozciągnięta na inne dziedziny życia – na przykład zachowania małżonków bądź wybór odpowiedniej szkoły dla ucznia, a nawet w znalezieniu dawcy organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta