Przepisy rachunkowe nie decydują o poniesieniu kosztów podatkowych
Dla optymalnego ujęcia kosztów pośrednich w rozliczeniach podatkowych zasadnicze znaczenie ma dzień, w którym wydatek został poniesiony
W tym zakresie zagadnieniem spornym między podatnikami a organami podatkowymi jest wzajemny charakter norm podatkowych i rachunkowych. Niektóre organy podatkowe twierdzą, że ujęcie podatkowe danego kosztu jest zależne od jego ujęcia bilansowego.
Z ustawy o CIT) wynika jednak inna zasada, zgodnie z którą rozpoznanie w czasie kosztów bilansowych nie stoi na przeszkodzie jednorazowego zaliczenia tych kosztów do celów podatkowych. Oznacza to możliwość wcześniejszego rozpoznania kosztów pośrednich dla celów podatkowych niż dla celów bilansowych.
Kwestia ta ma praktyczne znaczenie dla podatników ponoszących wydatki m.in. na przeprowadzanie remontów infrastruktury (ujmowanych dla celów bilansowych na koncie środków trwałych czy rozliczeń międzyokresowych czynnych), czy na nabycie uprawnień do emisji dwutlenku węgla (często ujmowanych dla celów bilansowych na koncie rozliczeń międzyokresowych czynnych). Zagadnienie to jest również istotne dla podmiotów prowadzących działalność deweloperską, gdzie wiele kosztów zostaje ujętych na kontach innych niż kosztowe, np. na kontach aktywów (zapasów).
Treść regulacji
Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta