Eksetatowiec nie zawsze dostanie chorobowe pieniądze
Koniec angażu niedysponowanego pracownika nie oznacza, że pozbawiony zostanie środków do życia. Chyba że nie była to jego jedyna praca. To zablokuje wypłatę zasiłku
- Jeden z pracowników zachorował na wypowiedzeniu. Umowa o pracę rozwiąże się z końcem października. Czy w sytuacji gdy będzie dalej chorował po upływie okresu wypowiedzenia, będzie miał prawo do zasiłku chorobowego? Czy mamy go wyrejestrować z ubezpieczeń i jakie dokumenty przekazać za niego do ZUS? – pyta czytelnik.
Fakt, że pracownik choruje, nie wpływa w żaden sposób na okres podlegania przez niego ubezpieczeniom społecznym. Te są dla niego obowiązkowe przez cały okres trwania pracowniczego angażu.
Przesądza o tym art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.), który stanowi, że etatowiec podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy. To z kolei oznacza, że zatrudnionego należy wyrejestro- wać z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA po zakończeniu współpracy.
Zasiłek za czas choroby po rozwiązaniu angażu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta