Krok w dobrą stronę, ale z ryzykiem dla budżetu
Wcześniejsza możliwość skorzystania z ulgi na złe długi może rozładować zatory płatnicze. Rezygnacja z zawiadomienia o tym dłużnika budzi już wątpliwości
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął założenia do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przedłożone przez wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Jedna z propozycji dotyczy tzw. ulgi na złe długi i zakłada wprowadzenie znacznych ułatwień dla podatników VAT. Zmiany mają umożliwić wierzycielom korektę podatku należnego, który wynika z nieuregulowanej przez kontrahenta faktury, w terminie skróconym o co najmniej 30 dni (dziś jest to możliwe dopiero po 180 dniach od upływu terminu zapłaty). Proponuje się też rezygnację z konieczności zawiadomienia dłużnika o dokonanej korekcie.
Odważna zmiana
– Zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki uproszczenie warunków skorzystania z ulgi na złe długi to bardzo odważna propozycja – ocenia Dawid Milczarek, wykładowca Akademii Biznesu MDDP.
Podkreśla, że skrócenie terminu decydującego o nieściągalności długu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta