Krakowskie zagłębie badawczo-rozwojowe
Inwestycje | Międzynarodowi giganci branży technologicznej i polskie firmy teleinformatyczne wybrały stolicę Małopolski na swój główny ośrodek
Aleksandra
Stanisławska
Zdolni inżynierowie i dobry klimat inwestycyjny – oto, co wyróżnia nas na świecie. Na mapie ukazującej punkty największego zagęszczenia centrów badawczo-rozwojowych (R&D) w naszym kraju znalazły się dwa ośrodki z Polski południowej: Kraków i Metropolia Silesia. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się Kraków. To on zajął prestiżową 11. pozycję w stworzonym przez firmę Tholons rankingu TOP 100, który obejmuje najatrakcyjniejsze na świecie lokalizacje dla outsourcingu usług biznesowych. Stolica Małopolski wyprzedziła m. in. Pragę i Budapeszt. Warszawa znalazła się na 38. miejscu, a Wrocław na 78.
Raj dla koncernów IT
– Jedynym miastem europejskim, które uplasowało się na wyższej pozycji niż Kraków jest Dublin. Jednak stolica Małopolski ma wciąż przewagę kosztową nad europejskimi lokalizacjami outsourcingowymi, w tym także nad irlandzką stolicą – twierdzi Rafał Oprocha, menedżer krakowskiego oddziału Jones Lang LaSalle, firmy z sektora nieruchomości komercyjnych.
Jak podaje raport Związku Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce (ABSL), w drugim kwartale 2012 roku w Polsce działało około 350 centrów usług z kapitałem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta