Regulamin płac zwolni ze składek
Niektóre korzyści materialne, jakie pracodawca zapewnia załodze, nie muszą zwiększać opłat na ZUS. Wystarczy, by prawo do nich zagwarantować w przepisach wewnętrznych
Wciąż popularne są pozapłacowe systemy motywacyjne pracowników. Mogą przybrać postać służbowego samochodu, telefonu czy mieszkania, opłacania abonamentu medycznego czy przyznania prawa do nabycia określonych towarów lub usług po preferencyjnych cenach albo nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami komunikacji publicznej.
Otrzymanie tego rodzaju korzyści materialnych w wielu przypadkach wiąże się niestety z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika. Jednak czasem przed ich opłatą ratują postanowienia wewnątrzzakładowych przepisów płacowych (np. układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania), a niekiedy umowy o pracę.
Ważne definicje podatkowe
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika jest przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przystępując zatem do ustalenia, czy uzyskaną przez pracownika korzyść materialną należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na jego ubezpieczenia, w pierwszym rzędzie trzeba ustalić, czy jest to przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych.
Fiskalne reguły uznają za przychód ze stosunku pracy wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta