Współpraca z komornikiem zwiększa szansę na odzyskanie należności
Jeżeli kontrahent nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, przedsiębiorca nie powinien zwlekać. Warto od razu wystąpić przeciwko nierzetelnemu partnerowi do sądu po to, aby uzyskać orzeczenie zasądzające roszczenie, które zostanie nastepnie opatrzone klauzulą wykonalności. Im szybciej wierzyciel się na to zdecyduje, tym większe będzie miał szanse na odzyskanie swoich należności.
Po uzyskaniu klauzuli wykonalności wierzyciel, który chce skutecznie odzyskać swoje należności, powinien wystąpić przeciwko swojemu dłużnikowi do komornika o wszczęcie egzekucji. W tym celu bardzo ważne jest właściwe wypełnienie wniosku egzekucyjnego oraz dołączenie do niego wszystkich niezbędnych dokumentów.
Wniosek egzekucyjny
We wniosku należy podać jak najwięcej informacji na temat dłużnika, nawet jego PESEL, NIP i REGON. Ułatwią one komornikowi zbieranie informacji o majątku dłużnika. Warto też zaproponować, w jaki sposób powinna być prowadzona egzekucja z majątku dłużnika – np. z nieruchomości, z konta w banku. W przypadku nieruchomości warto wskazać jej położenie, numer księgi wieczystej oraz sąd, który ją prowadzi. We wniosku egzekucyjnym należy też określić tytuł, w oparciu o który prowadzi się egzekucję z majątku dłużnika – np. orzeczenie sądu opatrzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta