Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak efektywnie wykorzystać zwolnienie strefowe

18 października 2012 | Prawo i praktyka | Mateusz Jałkowski Paulina Gromadzka

Istotnym narzędziem umożliwiającym kształtowanie poziomu dochodu, a więc także poziomu wykorzystania zwolnienia z CIT osiąganego przez podmiot działający w SSE w ramach grupy kapitałowej, jest polityka cen transferowych

Paulina Gromadzka Mateusz Jałkowski

Z perspektywy ustawodawcy specjalne strefy ekonomiczne (SSE) zostały utworzone w celu aktywizacji gospodarczej obszarów dotkniętych wysokim bezrobociem czy brakiem infrastruktury. Kosztem niższych wpływów z tytułu podatku dochodowego państwo stara się przyspieszać rozwój gospodarczy wybranych regionów kraju.

Z kolei inwestorzy rozważający rozpoczęcie inwestycji na obszarze SSE analizują, czy korzyści, jakie oferuje im SSE (w szczególności w postaci zwolnienia z opodatkowania dochodu), przewyższą nakłady inwestycyjne, jakie będą musieli ponieść. Mechanizm ustalania wysokości zwolnienia strefowego zakłada, że wraz ze wzrostem ponoszonych przez inwestorów kosztów nowej inwestycji oraz kosztów tworzenia nowych miejsc pracy wzrasta przynależny im limit dochodu zwolnionego z opodatkowania. Limit zwolnienia uzależniony jest również od lokalizacji projektu oraz wielkości podmiotu, który dokonuje inwestycji na terenie SSE.

Okazuje się, że duża część inwestorów, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie działalności w SSE, nie wykorzystuje w pełni zwolnienia strefowego, a niektórzy z nich, ze względu na ponoszenie straty podatkowej, nie korzystają z niego w ogóle.

Ważna jest efektywność

Wykorzystanie przysługującego zwolnienia strefowego w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9364

Wydanie: 9364

Spis treści
Zamów abonament