Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Produkcja w dół, złoty traci

18 października 2012 | Ekonomia
Ekonomiści prognozują, że dynamika produkcji przemysłowej znów wzrośnie
źródło: Rzeczpospolita
Ekonomiści prognozują, że dynamika produkcji przemysłowej znów wzrośnie

Gospodarka | Wrzesień zaskoczył pierwszym od trzech lat spadkiem produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym. Może to przekonać RPP do obniżki stóp procentowych

Aleksandra Fandrejewska

Na wiadomość o tym, że produkcja przemysłowa spadła we wrześniu w 27 z 34 działów gospodarki, a budownictwo pogrąża się w recesji, złoty osłabił się o dwa grosze wobec euro, spadła też rentowność najdłuższych papierów skarbowych.

Dane to kolejny już znak, że polska gospodarka mocno słabnie, co może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do rozpoczęcia monetarnego luzowania w listopadzie.

Z danych GUS wynika, że firmy, gdzie pracuje od 10 osób, wyprodukowały we wrześniu towary warte o 5,2 proc. niż rok temu (analitycy stawiali na ok. 4-proc. spadek). Największe ubytki są w przetwórstwie przemysłowym (5,6 proc. w dół). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu była o 1,6 proc. niższa niż we wrześniu 2011 r. To najgorsze dane od 2009 r. – głębsze spadki produkcji bieżącej odnotowano w maju 2009 r., a odsezonowanej – w październiku.

Kłopoty firm

– Przemysł jest w stagnacji. Spadek produkcji zatacza coraz szersze kręgi, a w budownictwie mamy recesję – podkreśla Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku. Jego zdaniem w całym III kw. po wyeliminowaniu wpływu wahań sezonowych poziom produkcji nie zmienił się w porównaniu z poprzednim kwartałem. Równocześnie roczna dynamika produkcji przemysłowej w ostatnich trzech miesiącach była zerowa wobec 2,7 proc. w II...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9364

Wydanie: 9364

Spis treści
Zamów abonament