Gdy czesne w górę, to student wypowie umowę
Tylko precyzyjne określenie zasad zatrzymywania wpisowego i opłat rejestracyjnych oraz nadanie prawa do odstąpienia od nauki, gdy rośnie cena za usługę pozwoli na prawidłową redakcję klauzul.
Uczelnia wyższa z województwa zachodniopomorskiego musi dostosować regulamin wnoszenia opłat do obowiązującego prawa. Taki jest efekt decyzji zobowiązującej, wydanej przez urząd antymonopolowy na podstawie art. 28 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Kontrola tego regulaminu wykazała bowiem, że niektóre jego zapisy są tożsame z klauzulami umieszczonymi w rejestrze zakazanych w obrocie z konsumentami zapisów umownych.
W przypadku uczelni niewątpliwie jest tak, że stroną silniejszą i narzucającą pewne rozwiązania umowne jest szkoła. Stroną słabszą – student, zasługujący tym samym na szczególną ochronę, jaką dają przepisy kodeksu cywilnego oraz wspomnianej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. I tak jedno z zakwestionowanych przez urząd postanowień odnosiło się do możliwości podwyższenia czesnego:
„Wysokość czesnego może ulec podwyższeniu z początkiem kolejnego semestru w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta