Unia zmienia myślenie o Ukrainie
Jest szansa na dialog UE – Ukraina i podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Tak jak proponuje Polska
Niewiele wiadomo o dyskusji w sprawie Ukrainy na wczorajszym posiedzeniu szefów dyplomacji państw UE. Po spotkaniu wypowiedział się wiceminister Jerzy Pomianowski, który przypomniał nasze stanowisko: „Jesteśmy przekonani, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej jest niezbędnym krokiem do dalszego zbliżania Ukrainy do Polski i do Europy".
– Polska i Europa powinny zdecydować się na podpisanie umowy pomimo rozmaitych wątpliwości, które w Europie się pojawiają. Musimy pamiętać, że jest to sygnał dla całego społeczeństwa ukraińskiego – powiedział dziennikarzom. Wydaje się, że Unia, po wszystkich wstrząsach na Ukrainie, może ten punkt widzenia przyjąć.
Umowa w 2013 r. ?
Wiceminister Pomianowski wyraził nadzieję, że do podpisania umowy dojdzie w przyszłym roku. – Co do daty to nie chcę definiować, że konieczny jest szczyt UE – Ukraina. Być może są inne możliwości, np. zbliżająca się prezydencja litewska (w drugiej połowie 2013 r. – red.) i szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – powiedział. Także zdaniem Cypru UE powinna podpisać umowę stowarzyszeniową z Kijowem. – Uważamy, że Ukraina poczyniła postępy w demokratycznym procesie; mieliśmy bardzo dobrą wizytę prezydenta Ukrainy niedawno i uważamy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta