Reklamacje międzynarodowe bez podatku
Przywozu z kraju Unii Europejskiej do Polski towaru, ktory został zwrócony przez kupujacego, nie można uznawać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na współpracę handlową z partnerami z państw Unii Europejskiej. Likwidacja granic podatkowo-celnych pomiędzy krajami UE doprowadziła bowiem do znacznego uproszczenia rozliczeń VAT z tytułu sprzedaży na rzecz firm z państw członkowskich.
Przepisy o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (dalej odpowiednio: WDT i WNT) nie stanowią już novum w polskim ustawodawstwie. Jednak niektóre zdarzenia gospodarcze, które nie zostały wprost uregulowane w przepisach prawa, ciągle powodują wątpliwości dotyczące prawidłowości rozliczeń w zakresie VAT.
W obrocie gospodarczym często występują sytuacje, w których nabywca reklamuje towar, jako niezgodny z zamówieniem lub posiadający wady. Uznanie reklamacji towaru wiąże się z koniecznością jego naprawy, wymiany na wolny od wad lub z koniecznością zwrotu pieniędzy dla klienta. W takich przypadkach następuje przywóz towaru z kraju siedziby nabywcy do Polski.
Za darmo i bez daniny
Czy przywóz towaru z kraju UE do Polski w ramach reklamacji powoduje obowiązek rozpoznania WNT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta