Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankructwo może być całkowite, choć firma pozostanie na rynku

20 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Jarosław Witek
źródło: Rzeczpospolita

Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego.

Podstawą ogłoszenia upadłości jest stan niewypłacalności dłużnika. O niewypłacalności można mówić w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy dany podmiot nie jest w stanie wykonywać w terminie swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Drugi przypadek niewypłacalności dłużnika ma miejsce wówczas, gdy łączna wysokość jego zobowiązań przekracza wartość zgromadzonego majątku, nawet w sytuacji gdy na bieżąco wykonuje ciążące na nim zobowiązania.

Dla określenia, czy dłużnik jest niewypłacalny, nieistotne jest przy tym, czy nie wykonuje wszystkich swoich zobowiązań pieniężnych, czy tylko niektórych z nich. Nie ma także większego znaczenia rozmiar niewykonywanych przez niego zobowiązań – niewykonywanie zobowiązań nawet o stosunkowo małej wartości może pociągać za sobą stan niewypłacalności dłużnika.

Niewypłacalność oznacza więc, że dłużnik nie jest w stanie wykonywać terminowo swoich bieżących zobowiązań pieniężnych bądź też pomimo takiej możliwości jego majątek wykazuje wartość ujemną, tj. stan zobowiązań przekracza wartość środków trwałych niezbędnych do ich pokrycia.

Tak rozumiany stan niewypłacalności należy przy tym odróżnić od braku płynności finansowej, tj. sytuacji, w której dany podmiot nie posiada środków finansowych na bieżące regulowanie ciążących na nim zobowiązań. W przeciwieństwie do niewypłacalności brak płynności finansowej ma zazwyczaj charakter...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament