Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pracodawca zwija działalność, łatwiej i szybciej zwolni załogę

20 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Wiktoria Cieślikowska

Już samo ogłoszenie likwidacji spółki pozwala jej odstąpić od stosowania niektórych zasad rozwiązywania stosunków pracy. Na ochronę nie mogą liczyć ani osoby w wieku przedemerytalnym, ani związkowcy.

Wiktoria Cieślikowska

Przy likwidacji pracodawcy zatrudnieni tracą posady i to nawet ci, którzy mają specjalną ochronę przed rozstaniem.

Zgodnie z kodeksem spó- łek handlowych obowiązkiem likwidatora jest zakończenie wszelkich bieżących spraw upadającego. Dotyczy to też finiszu stosunków pracy, których stroną jest likwidowana spółka.

W roli szefa

Z chwilą powołania na stanowisko likwidatora taka osoba jest również odpowiedzialna za wykonywanie czynności z zakresu prawa pracy (art. 31 § 1 k.p.), chyba że wyznaczy kogoś innego do ich prowadzenia. W okresie likwidacji odpowiadają one za przestrzeganie prawa pracy w zakładzie.

Wyjątki od reguły

Przy likwidacji zakładu przez osobę fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą jest to bardziej skomplikowane. Tu bowiem uznaje się, że samo wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej nie jest tożsame z likwidacją pracodawcy. Pracodawcą jest konkretna osoba fizyczna, a nie „działalność gospodarcza". Fakt zaprzestania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament