Zmiana mieszkania na siedzibę firmy
W mieszkaniu można prowadzić biuro, a w domu jednorodzinnym – sklep z biżuterią. O adaptacji lokalu nie zawsze trzeba zawiadamiać starostę.
Koszty prowadzenia małej firmy są dużo niższe, gdy udaje się na jej siedzibę zaadaptować garaż lub budynek gospodarczy.
Wprawdzie generalna zasada w prawie budowlanym jest taka, że korzysta się z lokali, budynków oraz innych obiektów budowlanych zgodnie z ich przeznaczeniem. Ale są od niej wyjątki. Można bowiem zmienić sposób użytkowania. Mówi o tym art. 71 prawa budowlanego (dalej ustawa).
Ważne!
Zmiana sposobu użytkowania może dotyczyć zarówno całości budynku, jak i jego części.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 71 ustawy – zmiana sposobu użytkowania polega na w szczególności na: podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układu obciążeń.
Oznacza to, że jeżeli podejmie się działalność, która nie ma wpływu na wymienione wyżej warunki, niepotrzebne są żadne formalności budowlane. Natomiast gdy taki wpływ istnieje, niezbędne jest zgłoszenie swojego zamiaru staroście.
Trzeba też pamiętać, że w przepisie użyto sformułowania „w szczególności", czyli wskazany w nim katalog nie jest zamknięty. Starosta może więc uznać inne działania niż te wymienione w art. 71 za zmianę sposobu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta