Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można pobierać profity z nieruchomości

20 listopada 2012 | ABC małego przesiębiorcy | Arkadiusz Jaraszek

Sposobów na wykorzystanie gruntu w działalności gospodarczej jest wiele: komis samochodowy, plac pod budowę parkingu lub billboardu. Czynsz za korzystanie z niego płaci w pieniądzach lub w ułamkowej części pożytków

Prowadzenie działalności gospodarczej często wymaga posiadania terenu, na którym będą wykonywane czynności związane z nią. Z tego też względu warto rozejrzeć się za odpowiednim miejscem, a po jego znalezieniu rozważyć, czy podpisać umowę dzierżawy czy najmu.

Podobieństwa i różnice

Gdy przedsiębiorca spodziewa się dodatkowych pożytków, powinien zawrzeć umowę dzierżawy. Podstawowa różnica między umową najmu i dzierżawy dotyczy właśnie pożytków. Najemca nie ma do nich prawa, a dzierżawca – tak. Pożytki mogą być dwojakiego rodzaju: naturalne (np. płody rolne) i cywilne (dochody, takie jak np. czynsz z części powierzchni wykorzystywanej przez inną osobę czy firmę). Poza tą podstawowa różnicą – dzierżawa jest formą prawną zbliżoną do najmu.

Zanim przedsiębiorca podpisze umowę dzierżawy, powinien wiedzieć, że przez tę umowę wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków, natomiast dzierżawca do zapłaty umówionego czynszu. Wydzierżawiający nie musi być wcale właścicielem rzeczy oddanej w dzierżawę.

Umowa dzierżawy ma zawsze charakter odpłatny. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków, np. 1/10 ich uzyskanej części.

Najważniejsze obowiązki

Dzierżawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament