Wartość początkową środka trwałego można ustalić w drodze wyceny
Podatnik, który nabywa lub wytwarza we własnym zakresie składnik majątku, powinien się zastanowić nad możliwością i zasadami zaliczenia uiszczonych kwot do kosztów podatkowych swojej działalności
Określenie wartości początkowej środka trwałego jest początkowym, ale kluczowym krokiem w procesie amortyzacji składników majątku uznawanych za środki trwałe. Właściwe jej ustalenie jest bowiem podstawą dla określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych, w tym zaliczanych w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Dlatego proces określenia wartości początkowej powinien być dokonany według reguł amortyzacji przyjętych zgodnie z przepisami ustawy o PIT.
Poprzez odpisy amortyzacyjne
Podatnik, który podejmuje działania o charakterze inwestycyjnym polegające na nabyciu lub wytworzeniu we własnym zakresie składnika majątku uznawanego za środek trwały, powinien się zastanowić nad możliwością i zasadami zaliczenia poniesionych wydatków (nierzadko znacznych) w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Trzeba jednak pamiętać, że regulacje ustawy o PIT nie uznają wprost za koszty podatkowe wydatków poniesionych na pozyskanie takich składników majątku, z wyłączeniem przypadku, w którym w myśl tych przepisów podatnik rozlicza dochód z tytułu odpłatnego zbycia środka trwałego (art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Jeżeli zatem ponoszone przez podatnika nakłady na pozyskanie środka trwałego nie stanowią wprost kosztów podatkowych, zasadne staje się pytanie o sposób przenoszenia poniesionych wydatków w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta