Czy praca, kapitał i majątek własny są kosztem podatkowym
Formami wsparcia przedsiębiorcy może być świadczenie na jego rzecz usług przez członków jego rodziny albo udzielenie mu przez nich pożyczek. Należy się więc zastanowić, czy podatnik może ich wartość odjąć od uzyskanych przez siebie przychodów.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą w niej wykorzystywać środki pieniężne oraz majątek rzeczowy nabyty przed rozpoczęciem działalności. Inną formą wsparcia przedsiębiorcy jest praca członków rodziny. Artykuł opisuje, które z tych zdarzeń rodzą prawo potrącenia kosztów uzyskania przychodów.
Jak stanowi art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
„Wartość" budzi wątpliwości
W przepisie tym wątpliwości budzi użycie słowa „wartość". Gdyby intencją ustawodawcy było wyłączenie z kalkulacji dochodu kosztów w postaci faktycznych wydatków z tytułu zatrudnienia członków rodziny, posłużyłby się on innym zapisem (por. art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PIT odnoszący się do niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności ze stosunku pracy, umów zlecenia i o dzieło).
Wyłączenie z kosztów podatkowych „wartości pracy" powinno oznaczać, że jeżeli członek rodziny pomaga w działalności gospodarczej podatnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta