Wydatki związane z różnicą w kursie waluty są kosztem podatkowym
Uiszczone kwoty wynikające ze zmian w kursie euro pomiędzy dniem otrzymania środków a dniem rozliczenia z kontrahentem nie są różnicą kursową w świetle ustawy o CIT. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pomniejszać przychodów podatnika na zasadach ogólnych
Tak orzekł WSA w Warszawie 14 listopada 2012 r. (III SA/Wa 669/12).
Spółka zajmująca się wynajmem powierzchni biurowo-handlowej zawarła z wykonawcą umowę na wybudowanie centrum biurowo-handlowego. Jako zabezpieczenie prawidłowego wykonania umowy spółka otrzymała gwarancję bankową. Podczas budowy wykonawca nie wywiązywał się do końca z postanowień umownych, w konsekwencji czego gwarancja została zrealizowana, a jej część zatrzymana jako zabezpieczenie na pokrycie przyszłych wydatków.
Kwota na zabezpieczenie została wypłacona spółce w złotówkach jako równowartość kwoty w euro. Po pewnym czasie strony zawarły porozumienie, na mocy którego spółka została zobowiązana do zwrotu nierozliczonej części kwoty gwarancji. W celu spełnienia tego obowiązku była ona zmuszona nabyć środki w euro po aktualnym, mniej korzystnym kursie wymiany, w efekcie czego poniosła straty.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym spółka zwróciła się z pytaniem, czy poniesiony przez nią wydatek wynikający z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta