Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrowie w delegacji pod ochroną

03 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Trudno odmówić uznania za wypadek przy pracy nieszczęśliwego zdarzenia, któremu pracownik uległ podczas podróży służbowej. Chyba że powodem były działania, których nie musiał podejmować, aby wykonać powierzone zadania.

Wypadek w czasie dojazdu do zadania zleconego pracownikowi może być uznany za wypadek przy pracy, w podróży służbowej lub w drodze do pracy. Zależy to od zakresu obowiązków zatrudnionego i miejsca jego pracy.

Przyczyna z zewnątrz

Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.). Wskazuje, że jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz albo śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj:

1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez podwładnego czynności na rzecz zakładu, nawet bez polecenia,

3. w czasie, gdy zatrudniony pozostaje w dyspozycji pracodawcy w drodze między jego siedzibą a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z takim zdarzeniem – w zakresie uprawnień do świadczeń z tego tytułu – traktuje się też wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy był to skutek postępowania pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.

Przy czym o wypadku przy pracy można mówić tylko wtedy, gdy łącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9402

Wydanie: 9402

Spis treści
Zamów abonament