Powrót na etat również dla członka zarządu
Osoba bezprawnie zwolniona z kierownictwa spółki ma prawo żądać, aby pracodawca przywrócił ją do pracy. Przeszkodą nie jest to, że po odwołaniu z funkcji stosunek pracy będzie istniał tylko formalnie
Członka zarządu spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej) można w dowolnym momencie odwołać ze stanowiska na podstawie uchwały stosownego organu spółki.
Jednocześnie, zgodnie z art. 203 § 1 lub art. 370 § 1 kodeksu spółek handlowych, jeżeli wykonywał on swoje obowiązki także na podstawie umowy o pracę, odwołanie takie nie pozbawia go roszczeń ze stosunku pracy dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.
Ogólne zasady
Pracownikowi, który chce podważyć na drodze sądowej decyzję pracodawcy o rozwiązaniu umowy zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem, przysługują roszczenia opisane w art. 45 § 1 kodeksu pracy.
Może on swobodnie wybierać między żądaniem uznania wypowiedzenia za bezskuteczne (a po upływie okresu wymówienia – przywrócenia do pracy) lub odszkodowaniem za niezgodne z prawem, nieuzasadnione wypowiedzenie angażu. Wybór ten wiąże sąd pracy rozpatrujący odwołanie, chyba że uzna uwzględnienie tego żądania za niemożliwe lub niecelowe. Wówczas orzeka o odszkodowaniu.
W postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu prawa pracy stosuje się ogólne reguły procesowe, wynikające m.in. z art. 6 kc i art. 232 k.p.c. W związku z tym to pracodawca musi udowodnić, że wypowiedzenie umowy było zgodne z prawem, i ewentualnie – że istnieją okoliczności wskazujące na to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta