Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deficyt kontrolowany

14 grudnia 1996 | Ekonomia | DW

Szczyt Unii Europejskiej w Dublinie

Deficyt kontrolowany

Po wielogodzinnych negocjacjch ustalono w Dublinie kryteria, jakie upoważniają kraje członkowskie do zwiększenia deficytu budżetowego ponad pułap 3 proc. produktu krajowego brutto. Zadecydowali o tym szefowie rządów, którzy temu tylko tematowi poświęcili praktycznie całe piątkowe obrady. Wcześniej dyskutowali o tym (bez efektów) ministrowie finansów.

Recesja, podczas której PKB w danym kraju spadnie o 0, 75 proc. , nie jest wystarczającym powodem, by deficyt budżetowy zwiększył się ponad dozwolone przez kryteria z Maastricht 3 proc. W takim przypadku, kiedy wydatki budżetu wzrosną, krajowi grożą sankcje finansowe. Jeśli jednak trudności gospodarcze będą poważniejsze i PKB spadnie o 2 proc. , wówczas konieczne będzie rozpoczęcie negocjacji z UE, która określi, o ile mogą wzrosnąć wydatki. Wcześniejsza wersja skali spadku PKB, który wiązałby się znienakładaniem sankcji, zakładała obniżenie tego wskaźnika o 1, 5 proc.

Kary za nadmierne wydatki

Wszystko więc wskazuje na to, że zwyciężyła opcja niemieckiego ministra finansów, Theo Waigla, który jest zwolennikiem jak największej dyscypliny finansowej, a nie francuska -- sugerująca, by...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 940

Spis treści

Raporty

Zamów abonament