Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja Polaków

14 grudnia 1996 | Plus Minus | GP

Między sentymentem a resentymentem

Rosja Polaków

Grzegorz Przebinda

Polska polityka wobec Rosji, zarówno ta aktualna jak i niegdysiejsza, jest i była rozpięta pomiędzy Scyllą nie spełnionej miłości a Charybdą urzeczywistnionej nienawiści. Wiele partyjnych ugrupowań uważa, że one i tylko one poznały jedyną i absolutną odpowiedź na pytanie -- co to jest Rosja? i z tej wiedzy-gnozy mogą dedukować konkretne tezy polskiej polityki wobec Moskwy.

Rzecz interesująca, że ta postawa jest charakterystyczna nie tylko dla ugrupowania Jana Olszewskiego, które w swej antyrosyjskiej metodzie jest do skrajności wierne podstawowemu założeniu, iż polityka nie jest grą możliwości, lecz urzeczywistnianiem Królestwa Bożego na Ziemi.

Jaruzelski, czyli "realistyczna irredenta"

Podobny maksymalizm w stosunku do Rosji prezentował przecież Wojciech Jaruzelski, a i dzisiaj jest mu bliski aktualny doradca premiera Włodzimierza Cimoszewicza, Andrzej Drawicz, których trudno byłoby posądzić o skłonności teokratyczne. Na czym jednak polegał ów maksymalizm aksjologiczny Jaruzelskiego, skoro ten Generał-Dobroczyńca zawsze uważał się za pragmatyka? Jakiś czas temu na pytanie dziennikarza telewizyjnego, czy sprawiało mu przyjemność całowanie się z Breżniewem (na ekranie w tymże czasie pokazywano jeden z licznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 940

Spis treści

Raporty

Zamów abonament