Ustawa o OZE – nadzieją na rozwój fotowoltaiki
Ustawa o odnawialnych źródłach energii niesie nadzieję na rozwój fotowoltaiki. Jest on w Polsce postrzegany głównie jako działanie zmniejszające obciążenie środowiska i zwiększające bezpieczeństwo energetyczne kraju. Trzeba wszak pamiętać, iż oparta w około 90 proc. na węglu polska elektroenergetyka wymaga dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii.
Piotr Dukat Artur Stawiarski RWE Stoen Operator
Jacek Ochmański Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Urząd m.st. Warszawy Weronika Pelc Wardyński i Wspólnicy
Stanisław M. Pietruszko Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, Politechnika Warszawska
Rozwój energetyki odnawialnej opierać się będzie przede wszy- stkim na rozproszonej produkcji prądu, która jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia strat związanych z przesyłem energii.
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii z 9 października, opublikowany w BIP Rządowego Centrum Legislacji, oraz projekt Ustawy wprowadzającej trzy ustawy energetyczne z tego samego dnia zawierają kilka istotnych zmian dla potencjalnych inwestorów systemów fotowoltaicznych. Systemy PV podzielono na dwie kategorie instalacji: systemy do 100 kW motywowane przez taryfy stałe (FiT = feed-in-tariffs) oraz systemy powyżej 100 kW motywowane poprzez system świadectw pochodzenia.
Bez koncesji
Prosument, tj. osoba fizyczna, która wytwarza w mikroinstalacji energię elektryczną na własne potrzeby i nie prowadzi działalności gospodarczej, będzie mógł sprzedawać nadwyżkę energii, wprowadzając ją do sieci dystrybucyjnej. Opisana sprzedaż nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta