Dziennik Ustaw nie jest zwykłą gazetą
Zamieszanie wokół rozporządzenia dotyczącego reorganizacji sądów posłużyło przeciwnikom reformy przeprowadzanej przez ministra sprawiedliwości do próby zanegowania legalności procesu publikacji prawa – pisze prezes Rządowego Centrum Legislacji.
W „Rz" z 22 listopada br. opublikowany został tekst Rafała Puchalskiego zatytułowany „Likwidacja sądów: „lub czasopisma" legislacyjnie blisko". Rozumiem emocje, które towarzyszą części środowiska sędziowskiego w związku ze zmianami, które wprowadza minister sprawiedliwości. Wiem też, że legalność podejmowanych w tych sprawach rozstrzygnięć legislacyjnych najprawdopodobniej będzie przedmiotem oceny sądu konstytucyjnego. Prowadzenie debaty publicznej wymaga jednak, w moim przekonaniu, zachowania pewnych standardów, a wypowiedzi formułowane przez osoby parające się sztuką prawniczą powinny cechować się wyjątkową rzetelnością w doborze argumentów. Z tych powodów tezy i opinie wyrażone we wspomnianym artykule domagają się stosownego skomentowania i sprostowania.
Dziennik to nie broszura
Dziennik Ustaw jest dziennikiem urzędowym, którego formalnym wydawcą jest – zgodnie z przepisami ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych – prezes Rady Ministrów. Obsługę premierowi w zakresie wydawania dziennika zapewnia Rządowe Centrum Legislacji. Zwrócenie uwagi na fakt, że ustawa powierzyła rolę wydawania dziennika urzędowego konstytucyjnemu organowi państwa ma tutaj niebagatelne znaczenie dla oceny sposobu wykonywania wynikających stąd obowiązków – zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta