Mozart na straganie
Salzburg | Na adwentowych jarmarkach pojawiają się nie tylko anioły, lecz także złośliwe diabły – krampusy, chlastające przechodniów rózgami i ogonami.
Na ulicy Steingasse na nabrzeżu naprzeciw salzburskiej starówki pamiątkowa tablica przypomina, że autorem tekstu kolędy „Cicha noc" przetłumaczonego na 300 języków był ksiądz Joseph Mohr pochodzący z Salzburga. Aby jednak dotrzeć do źródeł bożonarodzeniowej pieśni, trzeba w Wigilię pojechać do miejscowości Oberndorf, 20 km na północ od Salzburga. To tam podczas pasterki 24 grudnia 1818 roku zaśpiewano po raz pierwszy kolędę „Stille Nacht".
Najsłynniejsza kolęda świata
W Oberndorfie panowała w owych latach bieda. Nastroje świąteczne popsuła dodatkowo awaria kościelnych organów, uszkodzonych przez myszy. Młody wikary parafii św. Mikołaja chciał dodać ducha wiernym i postanowił, że pasterka w Oberndorfie musi mieć piękną muzyczną oprawę. Tekst napisał już wcześniej, teraz poprosił organistę Franza Xavera Grubera o skomponowanie muzyki. I tak powstała kompozycja na dwa głosy z towarzyszeniem gitary i chóru dziecięcego.
Pieśń spodobała się parafianom. Nie tylko zapowiadała narodziny Chrystusa, ale też niosła przesłanie pokoju dla Europy wyczerpanej wojnami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta