Kiedy sprawdzany podatnik może ubiegać się o powołanie biegłego
Jeżeli osoby, które weryfikują wywiązywanie się przez podatnika z jego obowiązków względem fiskusa, potrzebują fachowej wiedzy w jakiejś dziedzinie, powinny skorzystać z pomocy specjalisty.
- Moja firma jest kontrolowana przez urząd skarbowy. Uważam, że w toku tej kontroli pracownice urzędu powinny się wspomóc zasięgając opinii biegłego, który dokona fachowo i profesjonalnie istotnych dla mnie i mojej sprawy ustaleń. Czy to, że trwa kontrola podatkowa uprawnia mnie do złożenia wniosku o powołanie biegłego? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 286 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organy podatkowe w trakcie kontroli podatkowej, działając w oparciu i w zakresie wynikającym z upoważnienia, są w szczególności uprawnione do zasięgania opinii biegłych. Z kolei art. 197 § 1 o.p. wprost wskazuje, że gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne, organ podatkowy może powołać na biegłego osobę dysponującą takimi wiadomościami, w celu wydania opinii.
Przy czym jako wiadomości specjalne należy uznać niewątpliwie takie, których nie mają pracownicy organów podatkowych, i nie może to być wiedza powszechnie dostępna i łatwa do opanowania (wyrok WSA w Kielcach z 8 września 2011 r., I SA/Ke 372/11). Trzeba dodać, że takimi wiadomościami są wiadomości wykraczające poza zakres tych, jakimi dysponuje ogół inteligentnych i ogólnie wykształconych ludzi (wyrok WSA w Bydgoszczy z 17 maja 2010 r., I SA/Bd 209/10).
Listę prowadzą prezesi
Z uwagi na zasadę zaufania organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta