Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop okolicznościowy dopuszczalny tylko przy ślubie ze skutkami cywilnymi

07 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Rudnik

Gdy rozwiedziony pracownik ponownie zawarł związek przed kierownikiem urzędu, a następnie z małżonkiem planuje ceremonię kościelną, szef nie musi dać na to dwudniowego zwolnienia.

Zgodnie z § 15 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm., dalej rozporządzenie) pracodawca zwalnia z pracy na dwa dni osoby mu podległe w razie ich ślubu z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

W rozporządzeniu nie wskazano wprost, czy prawo to związane jest z uczestnictwem w ślubie cywilnym, wyznaniowym czy w obu tych uroczystościach. Należy jednak przyjąć, że podwładny powinien być zwolniony jedynie na ten ślub, który jest istotny ze względu na skutki cywilne. W każdym innym wypadku weźmie urlop wypoczynkowy lub bezpłatny....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9406

Wydanie: 9406

Spis treści

Moje podróże

Zamów abonament