Temida niedouczona
W Polsce przeciętne procesy gospodarcze trwają wciąż ok. 3-5 lat, co tylko zwiększa ryzyko prowadzenia działalności biznesowej
Resort sprawiedliwości, a w szczególności sądy oraz prokuratura słusznie są ostro krytykowane za wyjątkowe nawet w skali światowej terminy rozstrzygania sporów gospodarczych.
O ile np. w Stanach Zjednoczonych od aresztowania do skazania Madoffa (autor największej piramidy finansowej ze stratami ok. 50 miliardów dol.) minęło 7 miesięcy (prokurator postawił zarzuty w ciągu 5 dni od zatrzymania), to w Polsce przeciętne procesy gospodarcze trwają ok. 3-5 lat, a rekordowy w sprawie FOZZ trwał lat 12 (19932005)!
Szykujący się proces w sprawie oszustw Amber Gold potrwa niewątpliwie kilka lat, jeśli nie dłużej.
Zbyt małe kompetencje
Jakie są przyczyny tak ogromnych różnic w terminach rozstrzygania spraw gospodarczych przez naszą Temidę, pomimo istnienia na szczeblu sądów rejonowych i okręgowych wyspecjalizowanych wydziałów gospodarczych?
Jak się wydaje, na podstawie rozmów i wyrywkowego sondażu przeprowadzonego w środowisku palestry, do podstawowych przyczyn należy zaliczyć:
a brak kompetencji i znawców zjawisk gospodarczych w szeregach prokuratury (oraz policji);
b brak kompetencji i znawców zagadnień gospodarczych wśród wielu sędziów większości szczebli;
c brak przedmiotów oraz nauczania zagadnień prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta