Dane z dokumentów płacowych albo z pisma ZUS
Sposób liczenia kwoty,po przekroczeniu której nie trzeba płacić składek emerytalno-rentowych, różni się od zasad ustalania, czy dochód zatrudnionego przekroczył pierwszy próg podatkowy.
To na płatniku zwykle ciąży obowiązek monitorowania, czy przychód pracownika przekroczył roczną podstawę wymiaru składek. Gdy z jego dokumentacji płacowej wynika, że doszło do tego w danym miesiącu, musi naliczyć składki tylko od tej części podstawy wymiaru, która nie przekracza limitu.
Opłaty stop
Potem już do końca roku nie przekazuje ani złotówki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tak wskazuje art. 19 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa o sus) i § 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Jeżeli płatnik przeoczy przekroczenie podstawy wymiaru składek, powinien go o tym poinformować ZUS. Taka wiadomość musi też trafić – za pośrednictwem płatnika – do ubezpieczonego (art. 19 ust. 6b ustawy o sus).
Sprawę utrudnia sytuacja, gdy ubezpieczony miał lub ma więcej niż jednego płatnika w danym roku. Wtedy to on sam powinien pilnować, czy od jego przychodu powinny jeszcze być opłacane składki emerytalno-rentowe i poinformować ich o przekroczeniu rocznego limitu.
Ustalając moment zaprzestania opłacania składek emerytalno-rentowych, płatnik bierze pod uwagę:
- firmową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta