Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić miejsce pracy pracownika mobilnego

22 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Aleksander Kuźniar
źródło: Rzeczpospolita
Jak określić miejsce pracy  pracownika mobilnego
źródło: Rzeczpospolita
Jak określić miejsce pracy pracownika mobilnego

W umowie o pracę niekoniecznie trzeba podać adres zakładu pracy jako lokalizację wykonywania obowiązków służbowych. Charakter niektórych zawodów wymusza ustalenie jej obszarowo, ale po spełnieniu pewnych warunków

Miejsce pracy pracownika mobilnego wielokrotnie było przedmiotem interpretacji zarówno doktryny, jak i Sądu Najwyższego. Zagadnienie to jest ściśle związane z koniecznością wskazania w umowie o pracę pracownika miejsca wykonywania przez niego obowiązków służbowych. Jego określenie to jeden z najważniejszych elementów angażu.

Nie ma z tym problemu w sytuacji, gdy zatrudniony stale wykonuje pracę w jednym miejscu – wtedy wskazuje się je w umowie. Problem pojawia się w przypadku osób, które świadczą pracę stale w różnych miejscach, np. przedstawicieli handlowych, ekip budowlanych, serwisantów, kierowców itp. Wówczas wskazanie jako miejsca pracy siedziby pracodawcy wiązałoby się każdorazowo z koniecznością refundacji pracownikom kosztów podróży służbowej, niemal za każdy dzień ich pracy. Takie osoby przebywałyby zatem permanentnie w podróży służbowej, co pociąga za sobą dodatkowe koszty po stronie pracodawcy oraz większe formalności po stronie pracownika.

W związku z powyższym zarówno Sąd Najwyższy, jak i przedstawiciele piśmiennictwa uelastyczniają w swych poglądach sposób, w jaki pracodawca z pracownikiem mogą uzgodnić w umowie o pracę miejsce wykonywania zadań.

Komu wolno wskazać obszar

Ustalenie w umowie o pracę terenu wykonywania obowiązków przez pracownika w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9442

Wydanie: 9442

Spis treści
Zamów abonament