Pornograf wojny
Powieściopisarz, reporter, autorytet? Kim naprawdę jest Jonathan Littell, którego „Zapiski z Homs” właśnie trafiają do czytelników?
Reportaż jest owocem dwóch tygodni spędzonych w syryjskim mieście na przełomie stycznia i lutego 2012 r. Dziennik autora w pięciu częściach ukazał się we francuskim „Le Monde". Niedługo po wyjeździe Littella Homs zostało brutalnie spacyfikowane. Miejsce będące symbolem walki z reżimem Baszszara al Asada zmieniło się w symbol bestialstwa jego dyktatury i obojętności Zachodu.
Jonathan Littell, 44-letni Amerykanin i piszący po francusku potomek polskich Żydów, jest autorem największego literackiego skandalu XXI w. W powieści „Łaskawe" z 2006 r. stworzył postać Maximiliana Aue, niemiecko-francuskiego nazisty, doktora prawa, erudyty i poligloty, biorącego udział w eksterminacji Żydów na zapleczu frontu wschodniego. Nazistowskie zbrodnie opisywał z naturalistyczną precyzją, nie szczędząc czytelnikom żadnych detali. Jakby tego było mało, Aue pałał kazirodczym uczuciem do siostry, był homoseksualistą i niczym hitlerowski Orestes roił o zamordowaniu matki i jej kochanka.
Jednak gdy w zeszłym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta