Od woli fundatora do utworzenia organizacji minie trochę czasu
Fundacje mogą ustanawiać zarówno osoby fizyczne, niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania, jak i prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.
W Polsce z roku na rok wzrasta liczba fundacji. Coraz więcej osób decyduje się na jej założenie. Cele ich są różne, ale wszystkie szczytne. Kwestie prawne w tym zakresie reguluje ustawa o fundacjach z 6 kwietnia 1984 r. (DzU nr 21, poz. 97 z późn. zm.).
Fundacje mogą ustanawiać zarówno osoby fizyczne - niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania jak i osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.
Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych.
W praktyce najwięcej jest fundacji zajmujących się takimi zagadnieniami jak ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami i zwierzętami.
Forma aktu notarialnego
Akt fundacyjny, który jest tzw. aktem założycielskim to oświadczenie woli fundatora zmierzające do ustanowienia fundacji, określające cel fundacji i majątek przeznaczony na jego realizację. Zgodnie z art. 3 ustawy o fundacjach oświadczenie woli, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta