Wypadek w czasie podróży służbowej zaważy na składce
W dokumentacji do ZUS trzeba podać nie tylko liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy, ale także tych, którzy ulegli zdarzeniu zrównanemu w skutkach z takim nieszczęściem.
Pracodawca musi dbać o poprawne ustalenie liczby osób, które uległy wypadkowi przy pracy i właściwie ją wykazać w informacji ZUS IWA. Jeśli płatnik zaniży liczby, narazi się na podwyższoną składkę wypadkową na nowy rok składkowy. Jeśli zaś zaliczy osoby, które nie powinny być rejestrowane, a ZUS nie zweryfikuje tych danych, sam sobie zgotuje obowiązek zapłaty wyższej daniny ze względu na wykazaną wypadkowość w firmie. W większych zakładach są to już znaczące kwoty. Różnica w należnościach może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie.
- Dwóch naszych pracowników zginęło w wypadku samochodowym podczas podróży służbowej. Czy składając ZUS IWA, musimy ich uwzględniać w stanie poszkodowanych w wypadkach przy pracy? - pyta czytelniczka.
Tak. Co prawda nie mamy tutaj do czynienia z klasycznym wypadkiem przy pracy, ale z takim zrównanym z tym zdarzeniem. Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowało postępowanie pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań. Tak stanowi art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta