Oddać, co się należy, czy nadal zwlekać
Zwrot w naturze nieruchomości warszawskich przewiduje projekt Zrzeszenia Dekretowiec złożony do prezydenta RP.
Propozycje Zrzeszenia w założeniach nie pociągałyby za sobą żadnych kosztów. Kwestia odszkodowań za nieruchomości, których nie można zwrócić w naturze, miałaby być uregulowana legislacyjnie później.
Zrzeszenie Dekretowiec skupiające osoby objęte tzw. dekretem warszawskim uważa, że istnieje wiele powodów przemawiających za takim rozwiązaniem.
Przedstawiając je podczas wczorajszej konferencji, podano m.in., że w ubiegłym roku wydano 211 decyzji o zwrocie nieruchomości, lecz liczba roszczeń rośnie lawinowo. Załatwiane bywają chaotycznie, przeważnie dopiero po wyrokach sądowych. Miasto boryka się z coraz większymi problemami wynikającymi z wypłat odszkodowań, szacowanych w latach 2012–2014 aż na 1,4 mld zł.
– Jeżeli ustawowo nie uregulujemy kwestii związanych z pozbawieniem własności nieruchomości warszawskich, utrwali się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta