Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijna pułapka

22 stycznia 2013 | Publicystyka, Opinie | Ryszard Bugaj
Polska wstąpiła do innej Unii Europejskiej niż ta, która jest teraz - twierdzi autor.  Na zdjęciu: Uroczystość wciągnięcia flagi unijnej, Warszawa, 1 maja 2004 r.
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski
źródło: Fotorzepa
Polska wstąpiła do innej Unii Europejskiej niż ta, która jest teraz - twierdzi autor. Na zdjęciu: Uroczystość wciągnięcia flagi unijnej, Warszawa, 1 maja 2004 r.
Ryszard Bugaj
autor zdjęcia: Justyna Cieślikowska
źródło: Fotorzepa
Ryszard Bugaj

Część euroentuzjastów suwerenność polskiego państwa od dawna trochę uwiera i zawsze chcieli silnego zakotwiczenia Polski w Europie, żeby zabezpieczyć się przed szaleństwami krajowych wyborców – pisze ekonomista.

Są dwa ważne powody, by rozważyć strategiczne kwestie dotyczące europejskiej integracji: mamy już kilka lat doświadczeń, a Unia Europejska właśnie zmienia się zasadniczo.

Nie potwierdziły się kasandryczne przewidywania ludzi z kręgu skrajnej prawicy, ale też euroentuzjaści powinni przyznać, że bilans minionych kilku lat zawiera nie same tylko aktywa. Pieniędzy dostaliśmy sporo, ale w przeszłości inni otrzymywali względnie więcej. To konsekwencja zarówno początkowej bardzo silnej redukcji dopłat dla rolników, jak i – przede wszystkim – tego, że nigdy nie korzystaliśmy z ulgi w składce. Bilans finansowych transferów musi też uwzględniać bardzo wysokie „koszty transakcyjne" pozyskiwania środków z Brukseli, a także wymuszenie struktury ich wydatkowania.

Interesowne ratowanie Grecji

Obydwa te czynniki ograniczają rzeczywisty wpływ unijnej „pomocy" na nasz rozwój gospodarczy. Jednocześnie wymogi jednolitego rynku Bruksela egzekwowała twardo (na przykład przemysł stoczniowy został zlikwidowany decyzją unijnej komisarz) i – jak się wydaje – obserwowany jest stały wzrost presji ze strony instytucji unijnych, których struktury ulegają rozbudowie. Choć więc bilans dotychczasowego członkostwa jest z pewnością pozytywny, to jednak odbiega od obietnic roztaczanych przez euroentuzjastów.

Dla przyszłej polskiej polityki wobec europejskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9442

Wydanie: 9442

Spis treści
Zamów abonament