Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik może wybrać roszczenia

22 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Szczodra-Hajduk

Nie ma szans na żadną rekompensatę ten, komu w trakcie płynącego okresu wypowiedzenia szef wręczył dyscyplinarkę. Nawet jeśli był to ostatni dzień zatrudnienia

Umowę o pracę na czas nieokreślony może rozwiązać każda ze stron w zwykłym trybie, w drodze wypowiedzenia, lub w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia. W każdej z tych sytuacji kodeks pracy odmiennie określa roszczenia przysługujące pracownikowi za sprzeczne z prawem rozwiązanie umowy przez pracodawcę.

Czego się domaga

W razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z przepisami wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony pracownikowi przysługuje roszczenie o:

∑ uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, a jeśli umowa uległa już rozwiązaniu o przywrócenie do pracy albo

∑ odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, nie mniej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Z kolei przy niezgodnym z prawem rozwiązaniu bez wypowiedzenia angażu bezterminowego pracownik może domagać się przywrócenia do pracy albo odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Dubel-pech

Inaczej wyglądają uprawnienia pracownika znajdującego się w okresie wypowiedzenia, z którym szef sprzecznie z prawem rozwiązuje umowę bez wymówienia. Sytuację tę reguluje art. 60 k.p. Stanowi on, że „jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje wyłącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9442

Wydanie: 9442

Spis treści
Zamów abonament