Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile może trwać terminowa umowa

22 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Angaż zawarty na czas określony z opcją wypowiedzenia to dla pracodawcy najwygodniejsze rozwiązanie. Bez racjonalnego uzasadnienia nie wolno go jednak przeciągać ponad miarę.

Na podstawie art. 25 § 1 k.p. umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub wykonania określonej pracy. W pierwszym i w trzecim wypadku nie da się wskazać okresu jej obowiązywania.

Natomiast przy kontrakcie na czas określony taki obowiązek wynika z samej jego istoty. Nie budziło to nigdy żadnych wątpliwości. Jeśli w angażu wskazano, że jest on przyjęty na czas określony, przy jednoczesnym braku podania, jak długo będzie obowiązywał, należy tę umowę traktować jako zawartą na czas nieokreślony. Może to mieć znaczenie zwłaszcza przy jej wypowiadaniu.

Dla kogo korzyść

Przy okresowym związaniu największe kontrowersje budzi maksymalny, dopuszczalny czas trwania takiej umowy. Kodeks pracy nie wskazuje górnej granicy kontraktu terminowego. Nie oznacza to jednak, że umowa może być zawarta na dowolny czas. W praktyce za zgodne z prawem uznaje się dwu-, a nawet trzyletnie umowy na czas określony. Dłuższe też będą dopuszczalne, ale pracodawca będzie musiał wykazać zasadność zawarcia takiego angażu, a nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9442

Wydanie: 9442

Spis treści
Zamów abonament