Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nazwa z faktury musi być taka, jak w VAT-R

22 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Mirosława Zugaj

Wraz z wejściem w życie od 1 stycznia zmian w przepisach pojawiło się wiele wątpliwości co do tego, czy możliwe jest nadal stosowanie na fakturze skróconych danych sprzedawcy i nabywcy.

Zaraz z wprowadzeniem zmian do rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie faktur oraz uchwaleniem zmian do ustawy o VAT (z których część wejdzie w życie od 1 kwietnia 2013 r., a część 1 stycznia 2014 r.) pojawiło się wiele wątpliwości co do danych, jakie obligatoryjnie muszą być zawarte na fakturze. Dyskusje dotyczą m.in. tego, czy możliwe jest nadal stosowanie na fakturze nazwy skróconej sprzedawcy i nabywcy.

Problem wziął się z tego, że do końca 2012 r. rozporządzenie w sprawie faktur przewidywało możliwość zamieszczania na fakturze imion i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skróconej sprzedawcy i nabywcy. W nowych przepisach mowa jest o tym, że na fakturze powinny znaleźć się jedynie imiona i nazwisko lub nazwa sprzedawcy. Niektórzy podatnicy uznali, że od 1 stycznia 2013 r. na fakturze nie można stosować np. skrótu sp. z o.o. czy S.A.

Jak przedsiębiorca jest identyfikowany

Wydaje się, że w pierwszej kolejności należy wyjść od tego, w jaki sposób podatnik jest identyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług. Jak wskazuje art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Wzór tego zgłoszenia znajduje się w zmienionym ostatnio w czerwcu 2011 r. rozporządzeniu ministra finansów z 5...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9442

Wydanie: 9442

Spis treści
Zamów abonament