Leasingodawca nie powinien doliczać podatku do ubezpieczenia
Jeśli finansujący ubezpiecza przedmiot wydawany korzystającemu i obciąża go kosztem tej umowy, to czynność taka jest zwolniona z VAT. Tak stwierdził Trybunał Sprawiedl0iwości UE.0
Wreszcie, po wielu latach niepewności zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej, rozstrzygnięta przed Trybunałem Sprawiedliwości UE została kwestia zasad opodatkowania usług ubezpieczenia przedmiotu leasingu towarzyszących usługom leasingu.
W wyroku w sprawie BGŻ Leasing sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-224/11) z 17 stycznia 2013 r. Trybunał uznał, że w analizowanym stanie faktycznym:
- po pierwsze, usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu co do zasady są usługami odrębnymi i niezależnymi do celów podatku od wartości dodanej, przy czym do sądu krajowego będzie należeć ustalenie, czy w świetle szczególnych okoliczności postępowania czynności te są w takim stopniu powiązane ze sobą, że należy je traktować jako stanowiące jedną usługę, czy też przeciwnie – są one usługami odrębnymi,
- po drugie, jeżeli leasingodawca ubezpiecza przedmiot leasingu, obciążając dokładnym kosztem tego ubezpieczenia leasingobiorcę, w okolicznościach takich, jak w postępowaniu głównym, to taka czynność jest transakcją ubezpieczeniową w rozumieniu art. 135 ust. 1 lit. a) dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (co, de facto, oznacza, że podlega ona zwolnieniu z VAT).
Jaki był stan faktyczny
Przypomnijmy kulisy sprawy, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta