Czy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego podlega VAT
Sprzedaż gruntu na rzecz dotychczasowego użytkownika nie jest dostawą towaru. W przeciwnym razie oznaczałoby to ponowne przekazanie nieruchomości między tymi samymi podmiotami.
Zdarza się, że wieczyści użytkownicy nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego występują z żądaniem o przekształcenie przysługującego im prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do tych nieruchomości. Pojawia się wówczas wątpliwość, czy takie przekształcenie podlega opaodatkowaniu VAT. Instytucję użytkowania wieczystego reguluje art. 232 i nast. ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Przepisy te kształtują uprawnienia użytkownika wieczystego na wzór uprawnień właściciela. Również długi czas trwania użytkowania wieczystego (od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat – art. 236 § 1 i 2 k.c.) wskazuje, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste w istocie jest przeniesieniem prawa do rozporządzania tym gruntem jak właściciel.
Kolejnym aktem prawnym, który dotyczy użytkowania wieczystego nieruchomości jest ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Ustawa ta określa kwestię oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości i sprzedaży takiej nieruchomości.
Co jest objęte daniną
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta